Till innehållet på sidan

Leverans nästa vardag

Professionell support

Schuchardt Maskin AB är med och skapar nästa generations tekniker

I Göteborg satsar man stort på teknisk utbildning. På Lindholmens tekniska gymnasium har man byggt ut sina lokaler och investerat i en ny maskinpark. Som en del i detta fick Schuchardt Maskin uppdraget att leverera svarvar och fräsmaskiner som skall användas till att utbilda nästa generations tekniker!

“Vi på Lindholmens tekniska tycker att det är fantastiskt att vi nu har vår efterlängtade skola och nya maskinpark på plats. Inte minst för våra manuella fräsar och svarvar från Optimum och Schuchardt Maskin som vi haft ett fint samarbete med hela vägen, också imponerande att leveransen har gått vägen även under rådande pandemi. Vi ser fram emot att nu börja använda dessa maskiner tillsammans med våra elever och är säkra på att gott samarbete med Schuchardt kommer fortsätta även i framtiden”, säger en representant från skolan.

“Det är kul att se satsningar inom teknikutbildning. För att säkerställa ett framtida kompetensflöde inom industrin är det avgörande att det tas initiativ likt det på Lindholmen, och vi är väldigt glada över att få vara en del av detta”, säger Anders Snäckerström, VD på Schuchardt Maskin AB

Three industrial milling machines with wall-mounted control panels in a workshop.
Fräsmaskiner från Optimum i maskinparken.
A workshop with multiple white and black OPTIMUM metal lathes and large windows.
Svarvar från Optimum i maskinparken.

Behöver du hjälp? Kontakta oss!

A smiling woman with blonde hair wears a black hooded jacket with the Schuchardt Maskin logo.

Vardagar 08.00-16.30. Lunchstängt 12.15-13.00

Till toppen på sidan